Na początku dwudziestego pierwszego wieku ponad trzy i pół miliona uchodźców z Afganistanu przebywało w Pakistanie i Iranie. Teraz dla większości uciekinierów ratunkiem jest już tylko Europa, gdzie potencjalni nowi mieszkańcy nie są wcale mile widziani.
Przed kim lub przed czym uciekają Afgańczycy, skoro od trzech lat siły międzynarodowe próbują im pomóc?*

 
„Terroryści z Marsa"
reż. Anna Mączka
zdjęcia: Irek Kocoń, Jarosław Skrzeczkowski, Anna Mączka
prod.  SFD Matador

Pokaz filmu i spotkanie z reżyserką:
Łódz, Club Carte Blanche
Al. J.Piłsudzkiego 9
(„Manhatan" na tyłach Hotelu IBIS)
24 luty 2011, czwartek
Godz. 18.30

Podczepiają się pod ciężarówki, chowają się w chłodniach samochodowych i schowkach na bagaże aby uciec jak najdalej od Afganistanu. Są młodzi i zdrowi, więc mają największe szanse na przeżycie Na ich podróż składa się cała rodzina. Ucieczki w desperacji trwają od początku misji stabilizacyjnej w Afganistanie. Uchodźcy nie uciekają przed Amerykanami ale przed Talibami, brakiem perspektyw na pracę i życiem w strachu. Są tematem tabu, bo poświadczają, że Zachód nie potrafi im pomóc. Granicą, która dzieli ich od lepszego świata jest Grecja, kraj ogarnięty kryzysem, zajęty swoimi problemami. Władze greckie niczego im nie zapewniają , zgadzając się jedynie na ich miesięczny pobyt. Rozczarowani „zachodnim rajem" właśnie z Grecji  próbują wydostać się do Włoch,  Niemiec, Francji lub Anglii. W reportażu widz poznaje młodych uciekinierów, którzy dostali się do Polski.

Anna Mączka
Dziennikarka radiowa i telewizyjna, realizator filmów dokumentalnych dla TVP (Nahacz, Kryptonim JP2), scenarzystka. Ukończyła Filologię Rosyjską na krakowskim Uniwersytecie Pedagogicznym i studia licencjackie, kierunek realizacja telewizyjna w łódzkiej szkole filmowej. Autorka scenariusza filmu fabularnego pt. „Bilet do matki" o Robercie Dziekańskim, który zginął w Vancouver od porażenia paralizatorem. Autorka programów radiowych „Zaułki Życia", reportaży do Uwagi TVN, Ekspresu Reporterów TVP. Pomysłodawczyni i realizatorka cyklu dokumentalnego uchodźcach pt „Niewidzialni"

* Źródło: Wojna po afgańsku. Historie uchodźców z Afganistanu, „Polityka globalna" - Światowy serwis po polsku. Polityka, społeczeństwo, gospodarka i bezpieczeństwo w skali globalnej.