„Guru należą do innej kategorii. Nie twierdzę, że wszyscy oni są kolosami na glinianych nogach. Wielu z nich w ogóle jednak nie zasługiwało na cześć, jaką ich otaczano: fałszywi prorocy, szaleńcy, szalbierze i psychopatyczni oszuści, którzy wykorzystywali swych uczniów emocjonalnie, finansowo i seksualnie. W świetle naszej wiedzy historycznej może się nam wydawać, że z łatwością odróżnimy świętego od szaleńca czy oszusta, często jednak sprawia to trudność osobom zagubionym, które poszukują guru, by nadał sens ich życiu."
Anthony Storr. Urodzony w Londynie. Jeden z najbardziej znanych angielskich psychiatrów. Jego publikacje są źródłem mądrości, rozsądku i zdrowego racjonalnego podejścia do omawianych spraw. Samotnik.  Naładowany emocjami. Uważał, że granica między rozsądkiem, a chorobą psychiczną została ustanowiona w złym miejscu.Parafrazując Ciorana, książki Storra są tak dobre, że wywołują obrażenia w duszy czytelnika.

W książce „Kolosy na drewnianych nogach. Studium guru." autor przedstawia nam różne postaci życia religijnego, którym „przypiął" etykietę guru. Próbuje on dokonać analizy psychologicznej tych osób, znaleźć cechy wspólne. Nie wszyscy jednak bohaterowie są tacy sami. Nie należy do jednego worka wrzucać Jima Jonesa, który ma na sumieniu śmierć wielu swoich wyznawców i Jezusa Chrystusa, którego raczej przedstawiać nikomu nie trzeba.

Szaleńcy, oszuści, samozwańczy prorocy.

Mocna dawka na początek. David Koresh i Jim Jones zdecydowanie należeli do osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. To niebezpieczni psychopaci. W ich sektach roiło się od przemocy, wykorzystywania seksualnego (także dzieci), głodu. To oni doprowadzili do masowego samobójstwa swoich wyznawców.

Następnie przedstawia nam guru mniej groźnych, jednak wzbudzających niemałe kontrowersje.

Pierwszym z nich jest Georgij Gurdżijew. Mistyk i okultysta, który uważał, że dzięki codziennym ćwiczeniom koncentracji odnajdzie sens istnienia. Następnym - charyzmatyczny Śri Bhagawan Radźnis (Osho). Genialny orator, ojciec „medytacji dynamicznej", sex-guru, dla którego obca była cnota ubóstwa.

Wszystko po to, by w końcu przejść do charakterystyki osób, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój kultury Zachodu i po dziś dzień na nią oddziałują. Wśród tych ludzi są: C.G.Jung, Z. Freud, I.Loyola, Jezus.

Każdego z tych duchowych przywódców opisanych w książce angielskiego psychiatry charakteryzowały nadzwyczajne zdolności. Różnią się między sobą, ale posiadają jedną cechę wspólną. Są bowiem przekonani, iż dysponują jedyną słuszną wiedzą na temat sensu życia i chcą tę wiedzę przekazywać innym.

Storr znakomicie ukazuje wykluczenie guru ze środowiska społecznego.

„Guru mają skłonność do odrzucania jakiejkolwiek krytyki; są przekonani, że brak pełnej akceptacji ich poglądów oznacza wrogość. Być może dzieje się tak dlatego, że zawsze byli odizolowani od ludzi tak bardzo, iż nigdy nie doświadczyli wymiany myśli i nie usłyszeli konstruktywnej krytyki, jakiej udzielić może jedynie przyjaciel. Poza tym objawienia różnią się od dzieł sztuki tym, że nie mogą być poddawane ocenie, a jedynie przyjmowane albo odrzucane. Dla guru charakterystyczna jest tendencja do elitarności i antydemokratyczności, nawet jeśli ich usta pełne są frazesów o demokracji."

Na koniec autor daje nam kilka cennych wskazówek.

„Jeśli ktoś odczuwa potrzebę posiadania przewodnika, nich poszuka kogoś, kto umie słuchać i nie prawi kazań, kogoś, kto zachęci do podjęcia wędrówki do wewnątrz i odnalezienia własnych, unikalnych przekonań i poglądów, a ni będzie zmuszał do bezrefleksyjnej akceptacji pewnych dogmatów guru".

Joanna Kusy

Kolosy na drewnianych nogach. Studium guru., A. Storr, Wydawnictwo W.A.B. 2009, Warszawa