W sobotę, 26 listopada, startuje 13. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych.

DNI OBRAZU

Rozpoczyna się najważniejszy polski festiwal filmowy. Łódzki CAMERIMAGE to chyba jedyne w świecie miejsce, gdzie student szkoły filmowej może porozmawiać sobie w kuluarach ze zdobywcą wielu Oscarów. I to właśnie cenią sobie gwiazdy światowego kina takie jak Malkovich, Irons, Storraro, Nykvist, Theron, Fiennes, Stone czy przyjaciel imprezy David Lynch, które co roku w grudniu stawiają się w Łodzi, by wziąć udział w najważniejszym na naszym globie święcie filmowego obrazu – festiwalu nagradzającym sztukę operatorów zdjęć filmowych CAMERIMAGE.


<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

454 filmy i etiudy studenckie walczyły o prawo udziału w Camerimage‘2005. Ostatecznie w konkursie głównym wystartuje 15 filmów, zaś w konkursie studenckim zobaczymy 29 wyselekcjonowanych etiud. W dwóch kinach festiwalowych - Teatrze Wielkim i kinie Charlie wyświetlone zostanie 125 filmów i etiud z kilku kontynentów. W Łodzi pojawią się posiadacze kilkunastu statuetek OSCARA oraz niezliczonej liczby innych trofeów filmowych. Zdobywcę Złotej Żaby, którą przyzna międzynarodowe Jury, poznamy w niedzielę, 4 grudnia.

Pokazy filmowe uzupełnią liczne seminaria i dyskusje panelowe oraz spotkania z gwiazdami kina światowego i prezentacje najnowocześniejszych rozwiązań technicznych oraz sprzętu filmowego. Co wieczór w festiwalowym klubie Evergreen grać będą dla gości CAMERIMAGE najlepsze polskie zespoły.


Wśród gości łódzkiego festiwalu znajdą się największe sławy współczesnego kina. Już w czasie otwarcia imprezy, w sobotę 26 listopada, w Teatrze Wielkim pojawi się Ralph Fiennes [nominowany do Oscara za „Angielskiego pacjenta” i „Listę Schindlera”], który odbierze Nagrodę Krzysztofa Kieślowskiego. Tego samego wieczoru specjalną Złota Żabę CAMERIMAGE odbierze legenda kina, czeski reżyser Jiri Menzel [Oscar za „Pociągi pod specjalnym nadzorem”]. Podczas otwarcia festiwalu zaprezentowany zostanie "Wierny ogrodnik" Fernando Meirellesa z Ralphem Fiennesem w roli głównej.


Specjalne Żaby przygotowano dla ludzi, którzy stali się legendami kina. Cenioną w świecie nagrodę za całokształt twórczości otrzyma [pośmiertnie] Tonino Delli Colli. Twórca zdjęć wielu filmów Piera Paolo Pasoliniego, współpracownik Federico Felliniego, Sergio Leone i Romana Polańskiego. Autor zdjęć do "Dawno temu w Ameryce", "Imienia róży" czy oscarowego "Życie jest piękne" oraz kultowego "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie".


W Łodzi nagrodzeni zostaną także polscy twórcy. Specjalne Złote Żaby czekają na Gustawa Holoubka, Kazimierza Kutza i Wiesława Zdorta, którzy dostaną nagrodę dla polskiego duetu reżyser - operator.


Ale CAMERIMAGE to przede wszystkim filmy, filmy piękne, wysmakowane, poruszające. Festiwalowa publiczność zobaczy m.in. takie głośne obrazy jak „Internal Affairs” ze zdjęciami Christophera Doyle’a [który poprowadzi na festiwalu specjalny warsztat dla studentów], „Good Night, Good Luck” w reżyserii George’a Clooneya [z wielkimi szansami na Oscara w przyszłym roku] czy „Tsotsi”, kolejne filmowe arcydzieło z Republiki Południowej Afryki po nagradzanej w świecie „Carmen z Khaelitscha”. Będzie też silna polska reprezentacja. Po raz pierwszy w historii polskiej kinematografii, odbędzie się, bowiem w Łodzi, przegląd polskich filmów fabularnych. Takie filmy jak „Komornik” Feliksa Falka [Złote Lwy’2005], „Jestem” Doroty Kędzierzawskiej, czy „Rozdroże Cafe” Wosiewicza [z muzyką Kazika] oceni międzynarodowy zespół specjalistów. Mamy nadzieję, że ten precedens stanie się zaczątkiem dyskusji, która doprowadzi do zaproszenia do Jury Festiwalu Gdyńskiego, liczących się twórców światowych.Trudno byłoby wymieniać wszystkich gości łódzkiej imprezy. Wspomnijmy, więc tylko o kilku spośród nich. Do Łodzi przyjedzie rosyjski reżyser Andriej Konczałowski (Syberiada, Dom Wariatów), będzie też przyjaciel imprezy - zdobywca dwóch Oscarów, węgierski operator Vilmos Zsigmond (Łowca jeleni, Maverick). Pojawią się tacy mistrzowie kamery jak Phedon Papamichael (Bezdroża, Million Dollar Hotel), Anthony Dod Mantle (Dogville) czy David Watkin (Rydwany Ognia) i John Mathieson (Gladiator, Królestwo niebieskie).


Polskę będą reprezentować m.in. Andrzej Bartkowiak (Góra Dantego, Honor Prizzich, reżyser filmu Doom) i Sławomir Idziak (Trzy kolory: niebieski, Helikopter w ogniu), – który będzie już niedługo autorem zdjęć do piątej części przygód Harrego Pottera.


Łódzkie święto kina zaczyna się w sobotę. Do miasta przyjedzie blisko 1500 studentów ze szkół filmowych z całego świata oraz kilkuset operatorów, reżyserów, aktorów czy producentów.


Organizatorem CAMERIMAGE jest toruńska Fundacja TUMULT, która kieruje Marek Żydowicz. Współorganizatorem festiwalu są: Ministerstwo Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, Urząd Miasta Łodzi. Imprezę współfinansuje też program Media Desk.


Jarosław Jaworski