Od redakcji: Publikujemy poniżej list otwarty, pod jakim zbierają podpisy uczniowie Liceum im. Cervantesa w Warszawie. Listę sygnatariuszy podamy gdy otrzymamy ją od organizatorów akcji.
Niezależnie od tego, nasza redakcja oraz zarząd Stowarzyszenia "Inicjatywa 33" przygotowują akcję zbireania podpisów pod własnycm listem poparcia dla akcji warszawskich uczniów domagających się poszanownia należnych im praw obywateli wolnego kraju. Akcję rozpoczniemy, gdy tylko zakończymy niezbędne konsultacje (za kilka godzin). Jest wysoce prawdopodobne, iż do naszej akcji przyłączy się Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych.
WARSZAWA, DN. 23.03.2006

MINISTERSTWO EDUKACJI I NAUKI
MIN. MICHAŁ SEWERYŃSKI

LIST OTWARTY

W związku z ostatnimi wydarzeniami do jakich doszło w LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie oraz pismem skierowanym przez wiceministra edukacji i nauki Jarosława Zielińskiego do wszystkich kuratorów oświaty, zalecającego ograniczenie dostępu organizacji pacyfistycznych, ekologicznych i antywojennych do młodzieży, z powodu rzekomo negatywnego wpływu tych organizacji na młodzież o "nieukształtowanym systemie wartości", my - przedstawiciele samorządów uczniowskich, mediów, organizacji pozarządowych oraz osoby publiczne i pracownicy oświaty chcemy wyrazić swój protest przeciwko decyzjom władz, mającym na celu zniszczenie pluralizmu poglądów. Dziwi nas bezczelność z jaką poczynają sobie ostatnio władze oświatowe jawnie indoktrynując młodzież. Przeraża nas fakt, że naciskom są poddawani dyrektorzy szkół tacy jak:

- pani Joanna Malawska z LO im. Miguela de Cevantesa w Warszawie, która pod presją wspomnianego pisma cofnęła zgodę na zorganizowanie dyskusji panelowej na temat demokracji oraz wychowawczej funkcji szkoły pt. "ile nam wolno pomyśleć, ile nam wolno powiedzieć" z zaplanowanym udziałem przedstawicieli świata nauki, mediów, organizacji pozarządowych oraz urzędu miasta; czy

- pan Seweryn Szatkowski z LO im. Tadeusza Reytana w Warszawie, który podczas Dni Tolerancji został zmuszony do cofnięcia zgody na wpuszczenie do szkoły Roberta Biedronia, prezesa Kampanii Przeciwko Homofobii, zaproszonego do udziału w debacie.

Pragniemy przypomnieć władzom znaczenie terminów takich jak: pluralizm polityczny, pluralizm poglądów, wolność słowa, przekonań, zgromadzeń, które nie są dla nas pustymi frazesami i komunałami wygłaszanymi podczas apeli szkolnych, ale niezbywalnymi prawami zapisanymi w Konstytucji RP i umowach międzynarodowych. Domagamy się ich poszanowania, zarówno na terenie placówek wychowawczych jak i poza nimi, i to bez względu na to, co dzieje się w danej chwili na arenie politycznej.

DO WIADOMOŚCI:

GAZETA WYBORCZA
RZECZPOSPOLITA
TRYBUNA
TYGODNIK POWSZECHNY
TYGODNIK PRZEKRÓJ
TYGODNIK POLITYKA
TYGODNIK WPROST
TYGODNIK OZON
GAZETA SZKOLNA
KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA
POLSKA AGENCJA PRASOWA
RADIO ESKA
RADIO TOK FM

Podpisy pod tym listem zbierane są pod adresem:
poparcie.dla.cervantesa@wp.pl

Komentarze

Dzik | 2006-03-24 16:16

Wasz list to zwykla manipulacja i klamstwo!!! Zieliński: Styl Owsiaka nie ma nic do kursów Jarosław ZielińskiFot. Piotr Molęcki / AG ZOBACZ TAKŻE • Nie róbta głupstw - komentarz Piotra Pacewicza (23-03-06, 23:47) • Owsiak nie zrezygnuje z programu udzielania pierwszej pomocy (23-03-06, 17:43) • PiS nie chce Owsiaka w szkołach (23-03-06, 07:29) Rozmawiała Joanna Woźniczko 24-03-2006, ostatnia aktualizacja 23-03-2006 21:16Wczoraj napisaliśmy, że Jerzy Owsiak za pieniądze WOŚP organizuje w szkołach kursy pierwszej pomocy. Posłowie PiS, z wiceprzewodniczącą sejmowej komisji edukacji i młodzieży na czele chcieliby mu to uniemożliwić. O programie z entuzjazmem wypowiadało się Ministerstwo Zdrowia, a Ministerstwo Edukacji odpowiedziało, że "nie miało możliwości jego ocenienia".Joanna Woźniczko: Pierwsze kursy fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ruszą już w kwietniu. Jak to możliwe, że Ministerstwo Edukacji i Nauki nie ma jeszcze o programie wyrobionego zdania. Jarosław Zieliński, wiceminister edukacji: Program rusza na odpowiedzialność wiceministra Stanisława Sławińskiego, który o nim rozmawiał z ...

Dzik | 2006-03-24 16:17

Podajcie ten wywiad aby inni mogli sie zapoznac ze stanowiskiem ministerstwa!!! Jestesce zwyklymi klamcami!!! http://serwisy.gazeta.pl/kraj/1,34308,3232683.html

pemba | 2006-03-24 16:36

Szanowny Dziku. Chyba zupełnie nie zrozumiałeś o co chcodzi. Ta sprawa wcale nie dotyczy Owsiaka, tylko zupełnie czego innego. Zaczym nazwiesz kogoś kłamcą trzy razy się zastanów.

Dzik | 2006-03-24 16:50

Napisaliscie w liscie:pani Joanna Malawska z LO im. Miguela de Cevantesa w Warszawie, która pod presją wspomnianego pisma cofnęła zgodę na zorganizowanie dyskusji panelowej na temat demokracji oraz wychowawczej funkcji szkoły pt. "ile nam wolno pomyśleć, ile nam wolno powiedzieć" z zaplanowanym udziałem przedstawicieli świata nauki, mediów, organizacji pozarządowych oraz urzędu miasta; czyPan Minister w wywiadzie powiedzial:Dyrektorka warszawskiego Liceum im. Cervantesa po przeczytaniu listu zakazała przeprowadzenia w szkole debaty o wolności słowa. - Jeśli ktoś nie umie czytać tekstu ze zrozumieniem, to nie powinien w ogóle powoływać się na mój list. Nie mogę brać odpowiedzialności za przypisywanie mu treści, których nie zawiera. Ani za działania ludzi, którzy bezpodstawnie się na ten list powołują. Bardzo dziwi mnie postawa dyrektor Liceum im. Cervantesa. Powiem więcej - uważam, że kurator mazowiecki powinien bardzo poważnie z panią dyrektor porozmawiać. Wasz list KLAMIE!!!! O jakie presji mowa?!!!

pemba | 2006-03-24 17:03

Szanowny Dziku, ostrzegam. To nie jest forum Brytana. U nas ten styl dyskusji, który uprawiasz nie przejdzie. Treść listu ministra jest nam znana a czytać umiemy. Niestety mija się z prawdą Pan Minister. Ten list zawiera te treści, z których Pan Minister w tej chwili się dość nieudolnie wykręca. Do tej pory znaliśmy Cię jako obrońcę wolności. Zastranów się jeszcze raz.

Dzik | 2006-03-24 17:10

Jestem obronca wolnosci ale za razem niecierpie jak ktos manipuluje informacja i wprowadza ludzi w blad. Wy w swoim liscie uprawiacie manipulacje faktami. Naginacie je do swojej ideologi a to jest zagrozenie dla wolnosci slowa! Caly czas usilujecie wmowic czytelnikom iz w Polsce obecny rzad jest zagrozeniem dla demokracji!!! Przeciez to wierutna bzdura!!! W momecie gdy np. Ja mowi wam iz wasze teksty sa klamliwie a na dofatek to udowodni to grozicie KNEBLEM!!! Dla Was pojecie demokracji wyglada nastepujoco: Demokracja jest w Tedy gdy My jestesmy u zloba a jej nie ma gdy kto inny z innymi pogladami jest u zloba! To sie nazywa demokracja KALEGO!!!

pemba | 2006-03-24 17:25

Szanowny Dziku. Możesz nie zgadzać się z poglądami naszej redakcji. Masz do tego prawo, ale mnie chodzi nie o Twoje poglądy, tylko o kulturę duskusji. Po pierwsze ten list napisła młodzież z Liceum Cervantesa a nie my. Po drugie, to nikt z nas nigdy nie był "u żłoba". Większość redakcji to ludzie wywodzący sie z byłej opozycji antykomunistycznej. Ja działalem w podziemiu przez blisko 20 lat, siedziałem w kiciu i doznawałem wielu innych pieszczot. A Ty twierdzisz, że byłem "u żłoba". Poza tym, jak byś poczytał uważnie, to byś zauważył, że jesteśmy pismem plutralistycznym. Publikujemy także artykuły zwolenników PiS-u. Nie zamieściliśmy ich wiecej, bo szanowni zwlennicy PiS-u wiecej niż dotąd ich nie nadesłali. Nawet w zespole redakcyjnym są zwolennicy PiS-u i nikt im nie zamyka gęby.

Dzik | 2006-03-24 17:35

Ja mowie o zwyklym naginaniu faktow i manipulacje jak uprawiacie!!! Jaest to skandaliczne. Zamiescie caly tekst listu ministra do dyrektorow szkol na swojej stronie i punk po punkcie napiszcie co wam sie w tym liscie nie podoba! Moze powiecie mi ze szkoly powinny umozliwic debaty z np. osobami propagujacymi Scientology? A moze tez powini porozmawiac z psychologiem ktory molestowal swoich pacjetow o pozytywnych aspekatch pedofilii? A moze powinny szkoly umozliwic dostep do uczniow np Satanistom? Czlowieku zastanow sie o czym Ty mowisz?!!! Minister mial obowiazek ostrzec szkoly aby uwazaly na wszelkiego rodzaju sekty i kretynow kotrzy pod roznymi przykrywkami straja sie zrekrutowac nowych czlonkow! To jest jego obowiazek!!Nie twierdze u ze byles u zloba! Przeczytaj jeszcze raz co napisalem! Pokaz mi gdzie napisalem ze byles u zloba? Piszesz:20 lat, siedziałem w kiciu i doznawałem wielu innych pieszczot.... i co z tego? To znaczy ze masz licencje na prawde? Piszesz: Publikujemy ...

pemba | 2006-03-24 17:50

List ministra mówi o organizacjach "pacyfistycznych, ekologicznych i antywojennych" (cytat dosłowny). Nie chodzi tu o żadne sekty ani pedofili, tylko o LEGALNE organizacje. Dziku, wybacz, ale muszę już zakończyć dyskusję, bo muszę się zająć czym innym. Zakonczmy na tym i niejch każdy zostanie przy swoim zdaniu i bez urazy.

zlisiecki | 2006-03-27 09:53

List Zielińskiego nie zaleca "ograniczenia dostępu organizacjom pacyfistycznym" ! a zwraca się raczej przeciwko indokrynacji politycznej. Wiemy, że taka się z różnych stron zdarza. Dlatego trudno odmówić mu swoich racji. p. Malawska i p.Szatkowski wyczytali pow. sens między wierszami jak można przypuścić z samej nadgorliwości. Zielińskiegmu zarzucić można, że zapomniał o szacunku dla wolności w zdobywaniu wiedzy.Jeśłi nie rozróżnimy tego co miedzy wierszami, od tego co faktycznie napisane, obie strony będą miały swoją rację, a pozostaną w konflikcie !

zlisiecki | 2006-03-27 10:04

pozolę sobie dadać odnośnik do oryginalnego listuhttp://www.trybuna.com.pl/index.php?sel=arch&date=20060316

pemba | 2006-03-27 10:43

Szanowny Zbyszku. Być może w sensie akademickiej logiki minster nie zakazał, tylko ostrzegał. Ale szkoła w Polsce działa tak, że ostrzeżenie ministra rozumiane jest jako zakaz. Autor, który twierdzi, że jest źle rozumiany powinien zastanowić się nad własną umiejętnością pisania, a nie oskrażać odbiorców o "brak umiejętności czytania tekstów". O tym, że część tych organizacji robi młodzieży wodę z mózgu dobrze wiemy, ale nie jest metodą unikanie dyskusji. Raczej odwrotnie - trzeba z nimi dyskutować.

AleksanderZolnierski | 2006-03-30 14:45

...idac dalej zgodnie z mysla ministra nalezaloby zakazac nauczania religii i dzialalnosci prawie wszystkich organizacji mlodziezowych na terenie szkol. ciekawe jakiez to hasla pacyfistyczne "bezkrytycznie przyjmowane przez mlodziez" niosa tak bardzo "szkodliwe tresci wychowawcze", czyzby minister wolal zasade "oko za oko"?